Era pierdut cu adevărat, nu doar se simțea astfel. Mergea agale pe drum și, în loc să se apropie, simțea că se tot depărtează. O depărtare amară de lume, de oameni, de el. Parcă îl părăsea și ultima dorință de a se opri, a se întoarce și de a lupta. Să lupte cu cine? Să lupte de ce? Viața, în felul acesta, îl săturase. Avea nevoie de ceva nou. Voia ceva nou. Dar mai bun. Și ceva al lui. Nu mai voia să trăiască după scenariile altora. Voia să trăiască așa cum credea el că trebuie să trăiești; … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: i,
Fugind după binecuvântări, uitând pe Cel ce binecuvintează ( Antonia Albu, Revista Respiro )
Binecuvântare, facturi plătite la timp, o pâine caldă… trenul nu pleacă la fix. Fugi şi îl prinzi. Cerinţa cu punctajul cel mai mare la testul de chimie cuprinde exact subiectul pe care îl stăpâneşti mai bine. Te apuci de scris cu spor. Timpul trece. Prietenii te întreabă ce mai faci. Tu le răspunzi: ’Binişor, mulţumesc Domnului.’ Şi punct. Nu mai ai cuvinte. Nu îţi aduci aminte că acum 24 de ore un om apărut de nicăieri te-a salvat de un posibil accident de maşină. Dumnezeu l-a trimis să te … [Citeşte mai departe...]
Limba… mult aduce! ( Marius Andrei, Revista Respiro )
“Limba celui înțelept este ca argintul ales…” [1] Ați trecut vreodată prin momentele de “bucurie” generate de zugrăvirea casei sau de construcţia unei case? Este o provocare această perioadă… Trebuie să înduri praful care nu se mai termină, lucratorii care pătrund în intimitatea casei tale. Întreg procesul este lung și anevoios. Dar ne bucurăm când vedem la final ce s-a realizat. Ne bucurăm ori de câte ori se mai face ceva, suntem fericiți când totul este gata, dar procesul este cu adevărat … [Citeşte mai departe...]
Întâi dărâmi, abia apoi construieşti ( Matei Bogdan, Revista Respiro )
Pe zi ce trece mă uimesc tot mai tare de cât de mult s-au împământenit anumite idei în minţile oamenilor. Sunt anumite tipare de gândire care se întâlnesc peste tot, indiferent dacă eşti mic sau dacă eşti mare. Încep să cred că oamenilor le place să trăiască slab, să existe doar. Cine a spus că cel mai mare duşman al lui “foarte bine” este “bine” şi nu “rău”, mare adevăr a grăit! De când ne naştem începe procesul de “spălare de creier”. Poate că sună dur, dar acesta este adevărul. Şi adevărul … [Citeşte mai departe...]
Pentru tratamentul impotriva leucemiei, Andrada Uskar a primit 3000 de euro
SURSA: www.maranatharomania.ro De mai bine de un an de zile, asociatia noastra umanitara, o sustine luna de luna pe Andrada Uskar pentru a putea continua lupta impotriva leucemiei. Ultimile analize amanuntite realizate in Italia, la Clinica San Matteo, in Octombrie 2013, arata ca sansele de vindecare completa si definitiva sunt foarte mari. Desi analizele sunt foarte bune, iar medicii sunt foarte optimisti, Andrada trebuie sa continue tratamentul pana in luna noiembrie 2014, pentru a fi … [Citeşte mai departe...]
Centrul de Sanatate Glodeni, Dambovita – Vezi cum poti ajuta!
“Sanatoriile noastre sunt unul din mijloacele cele mai incununate de succes pentru a ajunge la toate clasele de oameni.” Ellen G. White - Sfaturi pentru sanatate, 184 La 18 km distanta de Targoviste se va deschide in curand Centrul de Sanatate Glodeni. Departe de zgomotul urban si rural, pe culmile dealurilor, intr-un peisaj incantator, Centrul de Sanatate Glodeni este deja construit, va fi utilat si va oferi celor interesati de propria sanatate sau celor dragi lor, servicii similare celor … [Citeşte mai departe...]
Ce nu mai facem astăzi ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Nu ştiu dacă toată lumea a prins vremurile în care se lua “curentul” mai des. Adică atunci când reţeaua electrică nu era atât de bună, iar penele erau mai dese. Îmi amintesc că, pe când eram copil, petreceam multe zile fără electricitate. Și nu, nu am prins vremurile de dinainte de ’89. Astăzi, după ani buni, am petrecut o zi fără electricitate. M-au năpădit multe amintiri, dar am observat şi câteva aspecte care s-au schimbat de-a lungul timpului. Şi nu în bine. Sunt unele lucruri pe care nu … [Citeşte mai departe...]
Suferinta lor – bucuria in vesnicii, împietririrea noastra – tanguirea de maine ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
O clipă cu Domnul meu, o dorintă nestăvilit de mare mă nelinişteşte. Dorinţa înfăptuită este sprijinul meu când suferinţa se va abate asupra mea. Vremuri grele vor veni şi mulţi chiar îşi vor vinde sufletul celui rău uitând de nobleţea şi curăţia sa, totul doar pentru plăceri egoiste. Oare suntem conştienţi de libertatea pe care o avem? Ne-am format tabieturi, avem pretenţii şi ne este aşa de greu să ne apropiem de Dumnezeu când avem multe. Au fost persoane ce n-au avut nimic, ce au plâns, au … [Citeşte mai departe...]
Dragoste sexuală vs instinct sexual ( Marius Andrei, Revista RE:spiro )
Am început o carte nouă şi vreau să împărtăşesc cu voi câteva gânduri. Vă recomand să o citiţi – Studii despre iubire, Jose Ortega Y Gasset. Vă propun un prim citat care mi-a atras atenţia în seara asta. “Niciodată nu s-a făcut suficientă distincţie … între “dragostea sexuală” şi “instinctul sexual”, în atare măsură încât, la menţionarea celei dintâi se înţelege de obicei acesta din urmă. Sigur că la om instinctele apar aproape mereu împletite cu forme suprainstinctive, cu caracter psihic şi … [Citeşte mai departe...]
Avem dreptul la viaţă! ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Sunt o mulţime de lucruri care nu îmi plac la secolul în care trăim. Ne-am stricat ca oameni şi avem grijă să promovăm o societate ieftină. Puţine valori mai există, iar de cele pe care încă le mai avem vrem să ne descotorosim. Punem presiune pe cei din jur să vadă cum vedem noi, de unde şi când vedem noi. Nu ne place să ni se aducă o altă perspectivă şi avem grijă să îi marginalizăm pe cei care se ridică contra curentului. Toţi trebuie să trăiască la fel, să se bucure la fel, să gândească la … [Citeşte mai departe...]
De aceea suntem doi ( Marius Andrei, Revista RE:spiro )
“Vino dar să ne sfătuim împreună…” [1] Sunt momente în relația de cuplu când avem probleme și atunci căutăm o soluție rapidă la problema noastră cerând sfatul unui prieten. Dar Dumnezeu ne îndeamnă să căutăm mai întâi sfatul Lui și al partenerului de viață înainte de a cere sfatul altcuiva din afara familiei. Din nefericire, în mod deosebit soțiile sunt tentate să facă lucrul acesta. Aleargă la un pastor sau la un prieten atunci când apar probleme. În loc să stea de vorbă cu soțul, ele preferă … [Citeşte mai departe...]
Minunile mici, îţi fac ziua (viaţa) mai frumoasă ( Dinu Valentin, Revista RE:spiro )
,,Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide.’’ [1] Am acceptat provocarea să distribui 10 invitaţii pentru evanghelizarea Speranţă La Orizont. Aparent o provocare uşor de îndeplinit şi în urma căreia nu te aştepţi la prea multe. Însă de această dată gândurile mele au fost diferite de ceea ce Dumnezeu dorea sa îmi ofere. Ajuns în Alexandria şi fiind o dimineaţă destul de friguroasă, mă gândeam cum să îmi îndeplinesc provocarea cât mai … [Citeşte mai departe...]
- 1
- 2
- 3
- …
- 214
- Pagina următoare »











