9 mai 2012 – Cu regret vă anunțăm că redactorul șef al revistei Respiro, Lavinia Gedő, a încetat aseară din viață. A fost lovită pe trecerea de pietoni și nu a supraviețuit. Înainte de această tragedie, am fost împreună la RVS într-o emisiune în direct, iar Lavinia arătase din nou cât de valoroasă este și cu câtă pasiune lucrează pentru Respiro. Transmitem condoleanțe profunde familiei, iar Lavinia va rămâne unul dintre fondatorii de bază ai revistei Respiro! Am creat această pagină pentru … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Lavinia
Oameni şi victorii (Lavinia Gedo, Revista Re:spiro)
Încă îmi amintesc ce am simţit când mi-am văzut primul articol publicat. Nu era textul cel mai bun, dar eram cea mai fericită persoană. În ciuda faptului că îmi greşiseră numele (nici măcar nu era pe prima pagină), momentul cumpărării ziarului şi a deschiderii lui a fost magic. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Despre întrebări la modul cel mai serios (Lavinia Gedo, Revista Re:spiro)
Socrate,unul dintre gânditorii greci care a pus bazele filosofiei, fără a transmite ceva scris, avea o metodă interesantă de a scoate la iveală anumite aspecte ale vieţii. În loc să se înconjoare şi să se închisteze într-un mediu de intelectuali, adeseori îi plăcea să îşi petreacă timpul între sclavi, în pieţe, stând de vorbă cu oamenii şi ascultând despre viaţa lor, punând întrebări care-i punea în încurcătură atât pe sclavi cât şi pe nobilii greci. Întrebările lui nu erau menite să … [Citeşte mai departe...]
Imortalitate digitală (Gedő Lavinia, Revista Re:spiro)
Celule stem, proiecţii 3D, vaci clonate, wireless, holograme… Ce urmează? Mai este loc de lucruri noi? Cât de departe am ajuns? Sau deja ne-am aruncat în gaura neagră a propriilor imprudenţe? › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Filmul – plăcere vinovată? (Lavinia Gedo, Revista Re:spiro)
Lumea mereu discută despre vreme. Probabil la fel de mult şi despre filmul de aseară de la TV, premiile Oscar, ultimul film apărut pe piaţă şi ce actriţă mai joacă în James Bond. Inevitabil un litigiu s-a format. Unii susţin că influenţa filmului asupra omului şi a societăţii este puternică, alţii că este superficială. Între timp, filmul devine un domeniu tot mai fascinant, mai complicat şi o primă opţiune atunci când vine vorba de timp liber. Ai văzut cartea şi ai citit filmul? Dintre … [Citeşte mai departe...]
Cât ne mai interesează (Lavinia Gedő)
Pământul se degenerează. Corupţia şi înşelătoriile înfloresc. Copiii nu-şi mai ascultă părinţii, fiecare om vrea să scrie o carte şi este evident că sfârşitul lumii este aproape. Această afirmaţie nu aparţine unui contemporan îngrijorat de direcţia spre care se îndreaptă lumea, ci a fost consemnată de un anonim pe o tăbliţă de origine asiriană, datând din 2800 î.Hr. Sfârşitul lumii continuă să fie unul dintre subiectele cele mai dezbătute şi mai comentate, lucru ce a generat o mulţime de … [Citeşte mai departe...]
ANUL B – 2013 GRĂDINIŢA – TRIMESTRUL 2
ANUL B - 2013 GRĂDINIŢA – TRIMESTRUL 2 1. UNGEREA LUI DAVID Neascultarea-i foarte vinovată, Întotdeauna ea este păcat! Când Saul a călcat porunca dată, Cu jale Dumnezeu l-a lepădat Şi a ales un tânăr ciobănaş: Pe cel mai mic din fiii lui Isai, Cel iscusit la harpă şi la caş, Puternic în credinţă şi bălai. Şi astăzi, la hotar de veşnicii, Se numără, din ceruri, caractere. Se leapădă, se-aleg, dintre cei vii, Pentru coroana slavei, ce nu piere! 2. DAVID ŞI … [Citeşte mai departe...]
ANUL D – PRIMARĂ – TRIMESTRUL 2
1 A). DE CE S-O FI LEPĂDAT PETRU? De ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... E greu de înţeles, E greu de spus. Poate de ruşine?... De ruşine? Cum de ruşine? Nu a zis el: „Dacă toţi Te vor părăsi, Eu voi rămâne, Doamne, cu Tine?” Sau, poate de frică?... Nu, nici de frică; Petru era curajos. Nu ştiţi? Când a vrut să-L apere pe Domnul, Repede sabia şi-a scos. Atunci, de ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... Vă spun eu: Nici de frică, nici de ruşine. Petru avea prea … [Citeşte mai departe...]
Concertul persoanelor cu dizabilitati: „Fericita noastra dizabilitate”, Bucuresti, 15 Dec. 2012
Sâmbătă ,15 decembrie, ora 18.00 la Palatul Național al Copiilor din str. B-dul Tineretului 8-10, sector 4 , București , va avea loc Concertul persoanelor cu dizabilități al Asociației ”Ridică-te și umblă” cu titlul: ”Fericita noastră dizabilitate”. Concertul va urmări să convingă prin prezentări artistice de excepție că ieslea din Betleem a oferit omenirii o dizabilitate salvatoare , prin asumarea de către Creator a handicapului nostru fizic și sufletesc , pentru a ne salva definitiv și … [Citeşte mai departe...]





